No Products in the Cart
Meranie srdcovej frekvencie (tepu) počas aktivity patrí medzi najčastejší spôsob ako merať a systematicky posúvať výkon dopredu. COROS hodinky ponúkajú niekoľko možností, ako merať tep. Či už cez vbudovaný optický senzor alebo prídavné zariadenia (hruďáky). Pozrieme sa na detaily a praktické rady merania tepu.
Všetky hodinky COROS sú vybavené optickým senzorom pre meranie srdcovej frekvencie (ďalej len tepu) zo zápästia. Meranie zo zápästia je veľmi pohodlné, pretože k hodinkám nie je potrebné pripájať ďalšie príslušenstvo. Prostredníctvom tepu si môžeš určiť svoje tréningové zóny, celkové tréningové zaťaženie a naplánovať regeneráciu.
Optické snímače tepu vo všeobecnosti pomáhajú určiť vynaložené úsilie len odhadom. Športovcom, ktorí absolvujú špecializované tréningové programy založené na tepovej frekvencii, sa odporúča používať presnejšie spôsoby merania - napr. hrudným pásom. Takéto doplnky na meranie tepu je možné spárovať s hodinkami COROS prostredníctvom protokolu ANT+ alebo cez Bluetooth.
V technologickom svete platí, že pre všetky senzory, vrátane tých optických, sú podstatné dva faktory: signál a šum. Signál pokrýva všetko dôležité pre zber dát zo senzora, zatiaľ čo šum vyrušuje senzor pri vykonávaní správneho merania. Ak je citlivosť senzora zvýšená, tak sa zvyšujú obidva faktory - signál aj šum. A práve tento jav spôsobuje do určitej miery nepresný výsledok. Väčšina hrudných pásov na meranie tepu je vybavená technológiami na príjem menšieho šumu a silnejšieho signálu, čoho dôsledkom je, že hrudné pásy majú v porovnaní s optickým snímačom lepší výsledok merania tepu napr. počas intervalového tréningu. Je taktiež dôležité dodať, že hrudné pásy určené pre meranie srdcovej frekvencie snímajú srdcovú aktivitu prostredníctvom elektrických výbojov, ktoré pri práci srdca vznikajú. Úplne v skrate a zjednodušene - takto merajú srdcovú aktivitu i špecializované prístroje v nemocniciach (elektrokardiografia - EKG) a takéto meranie je oveľa presnejšie.
Optické senzory merajú tep na úplne odlišnom fyzikálnom princípe. LED diódy (častokrát rôznej farby, aby pokrývali rôzne svetelné frekvencie) na zadnej strane hodiniek blikaním vysielajú svetlo a presvietia kožu. Optické senzory sa spoliehajú na odraz zostávajúceho zeleného svetla z krvi, na základe ktorého následne hodinky určujú frekvenciu impulzov a vyhodnocujú tak hodnoty tepu, ktorý vidíme napr. počas aktivity na displeji.
Hodinky COROS majú zabudované štyri algoritmy optického snímania tepu:
Sú prispôsobené rôznym typom tréningu, aby nám poskytli najlepšiu možnú presnosť. Pretože snímače srdcovej frekvencie umiestnené na zápästí sú náchylnejšie na rušenie šumom, používateľ COROS hodiniek si môže zlepšiť signál a zároveň čo najviac znížiť šum nasledujúcimi krokmi.
Niekoľko praktických tipov a postrehov:
Vyskúšaj tieto tipy:
Ak si geek do dát a chystáš sa absolvovať špecializované tréningové programy, tak sa vo všeobecnosti na takýto tréning odporúča používať hrudné pásy alebo iné špeciálne snímače. Hodinky COROS sú kompatibilné s mnohými HR senzormi tretích strán s pripojením ANT+ alebo Bluetooth. ANT+ protokol je niekoľkokrát energeticky úspornejší ako Bluetooth. Inak povedané ANT+ príslušenstvo (napr. hrudný pás) menej vyčerpáva batériu v hodinkách. Ak premýšľaš nad kúpou ANT+ príslušenstva (hrudný pás, wattmeter, pod, powermeter atď.), môžeš si pred kúpou skontrolvať kompatibilitu so všetkými COROS modelmi.
ANT+ príslušenstvo kompatibilné s modelom COROS:
Na záver ešte pripomíname, že trénovanie podľa srdcového tepu je len jedným zo spôsobov, ako sledovať a zlepšovať svoj výkon. V cyklistike a v iných športoch sa už dlhší čas trénuje i podľa iných ukazovateľov - napr. cez výkon tela meraný vo wattoch. COROS ponúka na takýto spôsob trénovania malé prídavné zariadenie s názvom POD.